Kenijskie graffiti: aktywizm i sztuka – Dni Afryki 2019

Posted on Posted in Bez kategorii

Zapraszamy na spotkanie w ramach Dni Afryki 2019 –  Poniedziałek, 13.05. godz. 19.00, Staromiejski Dom Kultury

Kenijskie graffiti: aktywizm i sztuka – pokaz foto i video – Paulina Zając, Fundacja Twiga

Kenijski street art to sztuka czystej postaci, tworzona przez artystów pełnych młodzieńczej pasji, kreatywności i żywiołowości, łączą światy, style – tradycyjne motywy graficzne z nowatorskimi i abstrakcyjnymi. Buzuje w nich energią i rozlewa się na wiele obszarów. Artyści nie godzą się na zastaną rzeczywistość, dążą do szerokiej i widocznej zmiany – zarówno przestrzeni ich otaczającej, ale też niesprawiedliwości i nadużyć władzy. Ryzykując wiele podejmują śmiałe akcje polityczne. Są głosem swojego społeczeństwa, zmuszają ludzi do refleksji, ze swej sztuki czynią medium społecznego aktywizmu umożliwiając zabranie głosu tym, których nie słucha nikt.

Street art w Kenii jest stosunkowo nowym zjawiskiem ma zatem postać młodych ludzi, którzy burzą formy, normy, stereotypy – budują nowy obraz swojego pokolenia i artystów (aktywistów) z kontynentu afrykańskiego.

Podczas spotkania poznamy różne style graffiti w Kenii, kontekst ich powstania oraz rolę społeczno- kulturową.
Przepremierowo, pokazane zostaną fragmenty filmu dokumentalnego Kenyan graffiti demistifART poświęconego właśnie artystom streetart z Kenii.