Rytuał parzenia kawy w Erytrei

Posted on Posted in Nowości

Zapraszamy na spotkanie w cyklu KULTURY I POSTACI AFRYKI, które odbędzie się w poniedziałek 3 lutego o godz. 19.00 w Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury.

Temat spotkania:
„Rytuał parzenia kawy w Erytrei”


Spotkanie zaczniemy przedstawieniem fascynujących faktów na temat tego małego afrykańskiego kraju – Erytrei. Oficjalnie określa się go jako stan Erytrei, Erytrea znajduje się w północno-wschodniej Afryce, dokładnie na Rogu Afryki. Erytrea oznacza czerwony a nazwa pochodzi od Morza Czerwonego. Erytrea graniczy z Sudanem na zachodzie, Etiopią na południu i Dżibuti na południowym wschodzie. Populacja to ok. 5 milionów ludzi.
Erytrea formalnie była kolonią Włoch, do uzyskania niepodległości w 1990 r. Była również okupowana po II wojnie światowej przez Etiopię. Stolicą jest Asmara.
Ważnym elementem kultury Erytrei jest święto kawy wraz z całym ceremoniałem jej przygotowania, który odbywa się w trzech rundach:
1. nazywany Awel in tgrina oznacza pierwsza ,
2. to Kalayti, w tigria oznacza drugi,
3. etap o nazwie Bereka i oznacza błogosławiony.

Podczas spotkania odbędzie się rytuał parzenia kawy i degustacja.
Prowadzenie: Senait Cieplińska, Fundacja Adulis

Kilka słów o programie Kultury i postaci Afryki

Piękna, ogromna i bardzo zróżnicowana Afryka dała początek całej ludzkości – według wielu źródeł pierwszy człowiek pochodzi właśnie z terenu Abisynii (obecnie Etiopia). Kontynent to 54 państwa, blisko 2 tysiące języków i dialektów -istny tygiel kulturowy, jeden z najszybciej rozwijających się regionów świata, miejsce tętniące różnymi rodzajami sztuki, w którym współistnieją wspaniałe parki przyrodnicze oraz nowoczesne metropolie, gdzie przenoszą się światowi liderzy nowych technologii.

Projekt Kultury i postaci Afryki odbywa się w cyklach rocznych i obecnie rozpoczynamy już 6. edycję. Podczas spotkań poznajemy zróżnicowane kultury poszczególnych regionów Afryki, przenikanie tradycji i nowoczesności a także aktualne trendy kulturowe. Przybliżamy też szereg postaci ważnych dla kontynentu afrykańskiego – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych osobistości świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów itp. Organizujemy też warsztaty komiksowe, podczas których uczestnicy ilustrują biografię wybranej postaci, ważnej dla kontynentu afrykańskiego. Zebrane prace tworzą następnie wyjątkowy album komiksowy.

Zapraszamy do Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury na cykl spotkań w poniedziałki, godz. 19.00.

Organizator – Staromiejski Dom Kultury

Partnerzy- Fundacja Adulis, Fundacja dla Somalii, Forum Kenijsko-Polskie, Centrala – Central Europe Comics Art., Fundacja AfrykaConnect, Jasmin – Stowarzyszenie Przyjaciół na Rzecz Współpracy Międzykulturowej, Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne