Tradycyjna muzyka Chorasanu – koncert Abdullaha Abadi

Posted on Posted in Bez kategorii

Staromiejski Dom Kultury oraz Ambasada Islamskiej Republiki Iranu zapraszają na koncert tradycyjnej muzyki Chorasanu w wykonaniu Abdullaha Abadi, irańskiego muzyka i mistrza gry na dutarze, który odbędzie się 13 lutego 2020 o godz. 19.00 w Sali Kameralnej Staromiejskiego Domu Kultury.
Wstęp wolny.

Abdullah Abadi jest synem znanego mistrza dutaru – Abadiego z Chorasanu i należy do ostatnich kontynuatorów tradycji muzycznej tego regionu. Ukończył on studia w Uniwersytecie w Meszhedzie na kierunku sztuk scenicznych ze specjalizacją w pantomimie.
Abdullah Abadi jest również poetą i piosenkarzem.

Dutar jest to tradycyjna lutnia występująca na terenie Iranu i całej Azji Środkowej. Instrument ten posiada dwie struny, charakteryzuje się gruszkowatym kształtem pudła rezonansowego i długą szyjką. Typowe rozmiary tych instrumentów w kształcie gruszki wynoszą od jednego do dwóch metrów. Jego nazwa pochodzi od perskiego wyrażenie „dwie struny”, دوتار do tār (دو to „dwa”, تار tār „struna”). W trakcie gry struny są zwykle szarpane przez Ujgurów z zachodnich Chin, a Tadżycy, Turkmeni i Uzbecy poruszają nimi i uderzają w nie. Dutar jest również ogromnie ważnym instrumentem wśród Kurdów z Chorasanu. W tym regionie wirtuoz dutaru jest nazywany „bakhshi”, a sama muzyka tego typu nosi miano „chorasańskiej muzyki bakhshi”. Instrument ten jest również powszechnie wykorzystywany przez sufich. Dutar ma ciepły, melodyjny ton. MuzYka bakhshi została uznana za przykład niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Początki historii dutaru sięgają XV wieku. Dutar był wtedy instrumentem pasterzy, jego struny były wykonane z jelit. Jednak wraz z otwarciem Jedwabnego Szlaku struny wytwarzane z baranich jelit ustąpiły miejsca strunom wykonanym ze skręconego jedwabiu importowanego z Chin. Do dziś niektóre instrumenty nadal mają jedwabne struny, chociaż powszechnie stosuje się również struny nylonowe.

Dutar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO:
https://iranpress.com/en/america-i141432-iranian_dotar_registered_on_unesco_intangible_cultural_heritage_list